czwartek, 25 kwietnia 2024
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wydarzenia


Sekcja


Ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju Poznań 2015


Ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju Poznań 2015
Aula Lubrańskiego, Collegium Minus
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

 

W dniu 3 października 2015 r. w Auli Lubrańskiego Collegium Minus, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju Poznań 2015.

Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość” zrodził się w Wieluniu, w mieście, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa, największa tragedia w dziejach ludzkości. Jego przesłanie, dzięki sile wyrazu sztuki, pozwala rozwijać i umacniać ideę porozumienia, tolerancji i pokojowego współistnienia. Symbolem Projektu Pokoju jest rzeźba Wojciecha Siudmaka „Wieczna Miłość” odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 r.
Rzeźba przedstawia zawieszone w Kosmosie, zbliżone do siebie dwie planety–twarz kobiety i mężczyzny, które łącząc się orbitami tworzą znak nieskończoności.
Antropomorfizacja wizerunku Kosmosu symbolizuje harmonię Wszechświata.
Laureatem pierwszej Nagrody Pokoju przyznanej w roku 2013 został kompozytor Wojciech Kilar.

W 2014 r. międzynarodowa Kapituła przyznała Nagrodę Pokoju dyplomacie Janowi Tombińskiemu, Ambasadorowi Unii Europejskiej w Kijowie. Laureaci Nagrody Pokoju otrzymują statuetkę rzeźby „Wieczna Miłość” wykonaną ze złoconego brązu. W czasie uroczystości jej wręczenia wykonany został poemat symfoniczny „Amour Eternel”, skomponowany specjalnie dla Projektu Pokoju przez światowej sławy kompozytora francuskiego Francis’a Lai, który jest także członkiem Kapituły.

Projekt Pokoju realizowany jest pod Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat Honorowy nad uroczystością wręczenia Nagrody Pokoju 2015 objął Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bronisław Marciniak.

W dniu 3 października 2015 r. w gościnnych murach tej Uczelni odbyła się uroczystość, podczas której Przewodnicząca Kapituła Emilia Nowaczyk poinformowała o wyborze laureata tegorocznej Nagrody Pokoju oraz przedstawiła jego dorobek. Wręczenia Nagrody dokonali Wojciech Siudmak i Emilia Nowaczyk.

Laureatem został światowej sławy filozof i religioznawca Remi Brague, profesor Sorbony i Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium, autor wydanej ostatnio w Polsce książki   "Prawo Boga", a poprzednio "Europa droga rzymska". Nagrodę odebrał osobiście.

Laureat otrzymał list z gratulacjami od Prezydenta RP, który odczytał Minister z Kancelarii  Prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
Laudację z okazji wręczenia nagrody wygłosił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki.

Ceremonię uświetnili wybitni artyści:  

Justyna Reczeniedi
sopran liryczno – koloraturowy
Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej

przy fortepianie Artur Grudziński

oraz

Katarzyna Włodarczyk
mezzosopran, Solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu

 

W tym wspaniałym dniu, w którym odbyła się uroczystość, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu miało zaszczyt zrobić przepiękne bukiety dla laureata nagrody Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość”  profesora Remi Brague, występujących artystów jak również udekorować Salę Lubrańskiego, Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podarowane kwiaty zostały ułożone przez członków Sekcji Florystów Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański.

Bukiety i dekoracja:

dr hab. Agnieszka Krzymińska
Luiza Dawidowicz
Monika Bartkowiak
Andrzej Aumiller

 

Kwiaty podarowali:

Mieczyki

Grażyna i Bogdan Królik
Gospodarstwo Ogrodnicze
ul. Rolna 13
64-412 Chrzypsko Wielkie

Anthurium

Barbara  i Michał Szymanowscy
Ogrodnictwo
Gołuski, ul. Ogrodowa 1
62-069 Palędzie

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.