niedziela, 17 listopada 2019
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XIV Wystawa Tulipanów


Oddział Poznański Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Palmiarnia Poznańska zorganizowali 7 maja br. już  14. WYSTAWĘ TULIPANÓW.

 

Kwiaty na Wystawę Tulipanów dostarczyli producenci:

Grażyna i Bogdan  Królik
ul. Rolna 13
64-412 Chrzypsko Wielkie

Kazimierz Nowacki
Ociąż 66
63-462 Ociąż

Piotr Simiński
Zakład Ogrodniczy

ul. Toruńska 21
87-103 Mała Nieszawka

Barbara  i Michał Szymanowscy
Gołuski, ul. Ogrodowa 1
62-069 Palędzie

Renata i Roman Szymańscy
ul. Pokrzywno 39c
61-315 Poznań

Ponad 100 odmian – w sumie około 5.000 sztuk we wszystkich kolorach pięknie wyeksponowano w najchłodniejszych pawilonach wśród roślinności Palmiarni.

Kompozycje z tulipanów układały florystki, członkinie  oraz  sympatyczki SITO.

O tulipanach nieco ciekawostek zaczerpnęliśmy u największej specjalistki z dziedziny roślin cebulowych, dr Joanny Krause. Obecnie na świecie znanych jest 10 tysięcy odmian tulipanów. Ogromna różnorodność odmian sprawiła, że  konieczne stało się wprowadzenie podziału na grupy, oparte przede wszystkim na budowie morfologicznej roślin. Obecnie obowiązująca klasyfikacja obejmuje 15 grup, z których  11 stanowią tulipany zwane ogrodowymi, a 4 pozostałe to tulipany botaniczne, a więc wywodzące się wprost od dziko rosnących gatunków.

  Wśród tulipanów ogrodowych ogromnym zainteresowaniem cieszą się stosunkowo nowe odmiany - obecnie bardzo popularna Maria Kaczyńska o kremowo żółtych płatkach, a także odmiany Chopin oraz Polonia z biało-czerwonymi płatkami jak również odmiany z grupy Crispa, o piłkowanych brzegach płatków, jak u ‘Arma’ – czerwonej, czy ‘Hamilton’ o kwiatach żółtych. Drugą nową grupę stanowią tulipany o zazielenionych płatkach, Virdiflora. Do najpiękniejszych należą  biało – zielona ‘Spring Green’ i zielono – czerwona ‘Artist’.Ostatnio poszukiwane są odmiany o biało obrzeżonych liściach. Tę nową, niezwykle atrakcyjną cechę mają nieliczne tulipany, np.’Charmeur’, ‘New Design’ czy ‘Praestens Unicum’.
Za cebulowe nowości o dwubarwnych liściach kolekcjonerzy z USA i Japonii płacą hodowcom holenderskim bardzo wysokie ceny, podobnie jak za odmiany zwane bukietowymi, tj. o kilku kwiatach osadzonych na jednej łodydze. W Polsce, podobnie jak w Holandii, coraz chętniej uprawia się odmiany o pełnych kwiatach, jak żółta, wczesna ‘Monte Carlo’ czy późna, różowa ‘Angelique’, które po ścięciu stoją w wazonie o kilka dni dłużej niż tulipany pojedyncze.

Do sadzenia w ogrodzie skalnym najlepiej nadają się botaniczne tulipany miniaturowe, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają swoich ogrodowych krewniaków. Najniższe, jak tulipany Tulipa tarda czy Tulipa urumiensis osiągają wysokość zaledwie 10 cm, mają wąskie liście i małe, ale liczne kwiaty.

Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoja świeżość.
 

Serdecznie Zapraszamy!

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.