piątek, 28 lutego 2020
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XIII Wystawa Tulipanów


Oddział Poznański Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Palmiarnia Poznańska zorganizowali dnia 30 kwietnia br. już  XIII Wystawę Tulipanów.
 

Kwiaty na wystawę dostarczyli producenci:

Bogdan Królik
ul. Rolna 13
64-412 Chrzypsko Wielkie

Kazimierz Nowacki
Ociąż 66
63-462 Ociąż

Barbara  i Michał Szymanowscy
Gołuski, ul. Ogrodowa 1
62-069 Palędzie

Renata i Roman Szymańscy
ul. Pokrzywno 39c
61-315 Poznań

Piotr Pukszto
ul. Fordońska 19
85-085 Bydgoszcz

Ponad 100 odmian – w sumie około 5.000 sztuk we wszystkich kolorach pięknie wyeksponowano w najchłodniejszych pawilonach wśród roślinności Palmiarni.

Kompozycje z tulipanów układały florystki, członkinie  oraz  sympatyczki SITO.

O tulipanach nieco ciekawostek zaczerpnęliśmy u największej specjalistki z dziedziny roślin cebulowych, dr Joanny Krause.
 

Obecnie na świecie znanych jest 10 tysięcy odmian tulipanów. Ogromna różnorodność odmian sprawiła, że  konieczne stało się wprowadzenie podziału na grupy, oparte przede wszystkim na budowie morfologicznej roślin. Obecnie obowiązująca klasyfikacja obejmuje 15 grup, z których  11 stanowią tulipany zwane ogrodowymi, a 4 pozostałe to tulipany botaniczne, a więc wywodzące się wprost od dziko rosnących gatunków.
   

Wśród tulipanów ogrodowych ogromnym zainteresowaniem cieszą się odmiany z grupy Crispa, o piłkowanych brzegach płatków, jak u ‘Arma’ – czerwonej, czy ‘Hamilton’ o kwiatach żółtych. Drugą nową grupę stanowią tulipany o zazielenionych płatkach, Virdiflora.  Do najpiękniejszych należą  biało – zielona ‘Spring Green’ i zielono – czerwona ‘Artist’. Ostatnio poszukiwane są odmiany o biało obrzeżonych liściach. Tę nową, niezwykle atrakcyjną cechę mają nieliczne tulipany, np.’Charmeur’, ‘New Design’ czy ‘Praestens Unicum’.


   Za cebulowe nowości o dwubarwnych liściach kolekcjonerzy z USA i Japonii płacą hodowcom holenderskim bardzo wysokie ceny, podobnie jak za odmiany zwane bukietowymi, tj. o kilku kwiatach osadzonych na jednej łodydze. W Polsce, podobnie jak w Holandii, coraz chętniej uprawia się odmiany o pełnych kwiatach, jak żółta, wczesna ‘Monte Carlo’ czy późna, różowa ‘Angelique’, które po ścięciu stoją w wazonie o kilka dni dłużej niż tulipany pojedyncze.


    Do sadzenia w ogrodzie skalnym najlepiej nadają się botaniczne tulipany miniaturowe, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają swoich ogrodowych krewniaków.
Najniższe, jak tulipany Tulipa tarda czy Tulipa urumiensis osiągają wysokość zaledwie 10 cm, mają wąskie liście i małe, ale liczne kwiaty.

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.