niedziela, 17 listopada 2019
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XIX Wystawa Tulipanów


 
 
 
XIX WYSTAWA TULIPANÓW
7 maja 2015     

 

 

XIX Wystawa Tulipanów została zorganizowana przez oraz Stowarzyszenie Naukowo Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział w Poznaniu, Wielkopolski Związek Ogrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznaniu. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 7 maja br. o godzinie 11.00  w Westybulu Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na Wystawie zaprezentowano ponad 200 odmian tulipanów – w sumie około 10.000 sztuk we wszystkich barwach.

Kompozycję z tulipanów zostały ułożone przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz współpracującą ze Stowarzyszeniem Sekcją Florystyczną Koła Naukowego Ogrodników Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na naszych wystawach tulipanów zostały zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce nowe odmiany hodowców holenderskich, poświęcone wielkim Polkom i Polakom jak: ‘Jan Paweł II’, ‘Irena Sendler’, 'Lech Kaczyński’, ‘Maria Kaczyńska’, ‘Anna Komorowska’, ‘Aleksander Kwaśniewski, ‘Jolanta Kwaśniewska’– i odmianę polskiej hodowli ‘Stefan Stuligrosz’ jak i również biało-czerwoną odmianę ‘Polonia‘, której nazwa została uroczyście nadana 3 maja 2010 r. w Zgromadzeniu Chrystusowców w Poznaniu, którzy działają na rzecz Polonii w świecie, a na tegorocznej został zaprezentowany ‘Hipolit Cegielski’.

Dla miłośników tulipanów atrakcją również była jedyna zarejestrowana w świecie „czarna” odmiana tulipana o piłkowanych brzegach płatków (z grupy Crispa) o nazwie ‘Fringed Black’, która charakteryzuje się dorodnymi kwiatami o niespotykanej dotychczas barwie, w tej grupie tulipanów wyhodowanej przez Roman Szymańskiego z poznańskich Krzesin. Hodowca ten zaprezentował również drugą bardzo wysoko cenioną odmianę czarną ‘New Beet’. Ogrodnictwo Barbary i Michała Szymanowskich z Gołusek zaprezentowało Azerbejdżan, który został ochrzczona w kwietniu br. w Gnieźnie.

 Obecnie na świecie znanych jest 15 tysięcy odmian tulipanów. Ogromna różnorodność odmian sprawiła, że  konieczne stało się wprowadzenie podziału na grupy, oparte przede wszystkim na budowie morfologicznej roślin.
Obecnie obowiązująca klasyfikacja obejmuje 15 grup, z których 11 stanowią tulipany zwane ogrodowymi, a 4 pozostałe to tulipany botaniczne, a więc wywodzące się wprost od dziko rosnących gatunków.

 Wśród tulipanów ogrodowych ogromnym zainteresowaniem cieszą się odmiany z grupy Crispa, o piłkowanych brzegach płatków, jak u ‘Arma’ – czerwonej, czy ‘Hamilton’ o kwiatach żółtych. Drugą nową grupę stanowią tulipany o zazielenionych płatkach, Virdiflora.                                                         
 
 Do najpiękniejszych należą  biało – zielona ‘Spring Green’ i zielono – czerwona ‘Artist’. Ostatnio poszukiwane są odmiany o biało obrzeżonych liściach. Tę nową, niezwykle atrakcyjną cechę mają nieliczne tulipany, np.’Charmeur’, ‘New Design’ czy ‘Praestens Unicum’.

Za cebulowe nowości o dwubarwnych liściach kolekcjonerzy z USA i Japonii płacą hodowcom holenderskim bardzo wysokie ceny, podobnie jak za odmiany zwane bukietowymi, tj. o kilku kwiatach osadzonych na jednej łodydze. W Polsce, podobnie jak w Holandii, coraz chętniej uprawia się odmiany o pełnych kwiatach, jak żółta, wczesna ‘Monte Carlo’ czy późna, różowa ‘Angelique’, które po ścięciu stoją w wazonie o kilka dni dłużej niż tulipany pojedyncze.

Do sadzenia w ogrodzie skalnym najlepiej nadają się botaniczne tulipany miniaturowe, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają swoich ogrodowych krewniaków.Najniższe, jak tulipany Tulipa tarda czy Tulipa urumiensis osiągają wysokość zaledwie 10 cm, mają wąskie liście i małe, ale liczne kwiaty.


WYSTAWCY XIX WYSTAWY TULIPANÓW


Jan Ligthart
Holandia

Q.J VINK en Zonen. Sint Maartensvlotbrug
Holandia

Maverdige International V.V. Sint Maarten
Holandia

World Flower BV Breezand
Holandia

Barbara  i Michał Szymanowscy
Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze
Gołuski k. Poznania, ul. Ogrodowa 1
62-069 Palędzie 

Renata i Roman Szymańscy
Gospodarstwo
ul. Pokrzywno 39c
61-315 Poznań

Tomasz Morawski
Gospodarstwo Ogrodnicze Tomasz Morawski
ul. Sadowa 15
05-850 Ożarów Mazowiecki
Jawczyce k/Warszawy

Piotr Pukszto
Gospodarstwo Ogrodnicze
ul. Fordońska 19
85-085 Bydgoszcz

Kazimierz Nowacki
Gospodarstwo Ogrodnicze
Ociąż 66
63-462 Ociąż

Jerzy Nowaczyk
Ogrodnictwo
ul. Dąbrowskiego 43a/19
63-000 Środa Wielkopolska

 
 
SPONSORZY XIX WYSTAWY TULIPANÓW
 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
www.amu.edu.pl

Zarządzanie Nieruchomościami
’ASMA’ sp. z o.o. sp. komandytowa
ul. Mostowa 10
61-854 Poznań
www.asma.com.pl
 

AGRO-SUR Wojciech Surowiec
ul. Kościuszki 231
42-582 Rogoźnik (koło Piekar Śląskich)
www.agrosur.com.pl


Do naszej inicjatywy przyłączyli się i byli z nami:
 

Luiza Dawidowicz
Agnieszka Jasińska
Liliana Jędrzejczak
Anna Kołacz
Marek Lorenc
Monika Łysikowska
Maria Kurnatowska
dr Agnieszka Krzymińska
Maria Matuszczak
Anna Durzyńska
 

Zdjęcia wykonał kol. Paweł Adler - członek SITO oddziału poznańskiego.

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.