sobota, 11 lipca 2020
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział poznański

Wystawy


Sekcja


XVII Wystawa Tulipanów


 

Stowarzyszenie Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz Palmiarnia Poznańska serdecznie zapraszają na XVII Wystawę Tulipanów, której uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek dnia 9 maja br. o godz.12.00 w Palmiarni Poznańskiej.

Na Wystawie zaprezentujemy ponad 100 odmian tulipanów – w sumie około 5.000 sztuk we wszystkich kolorach.

Kompozycję z tulipanów zostaną ułożone przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański oraz współpracującą ze Stowarzyszeniem Sekcją Florystyczna Koła Naukowego Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na naszych wystawach tulipanów zaprezentowaliśmy po raz pierwszy w Polsce nowe odmiany hodowców holenderskich, poświęcone wielkim Polkom i Polakom jak: ‘Jan Paweł II’, ‘Irena Sendler’, 'Lech Kaczyński’, ‘Maria Kaczyńska’, ‘Jolanta Kwaśniewska’– i odmianę polskiej hodowli ‘Stefan Stuligrosz’ jak i również biało-czerwoną odmianę ‘Polonia‘, której nazwa została uroczyście nadana 3 maja 2010 r. w Zgromadzeniu Chrystusowców w Poznaniu, którzy działają na rzecz Polonii w świecie.

Na tegorocznej Wystawie Tulipanów nowością będzie ‘Anna Komorowska’ oraz ‘Aleksander Kwaśniewski’, którego imię nadano 1 maja br. w Chrzypsku Wielkim w Gospodarstwie Ogrodniczym Grażyny i Bogdana Królik.

Dla miłośników tulipanów atrakcją będzie jedyna zarejestrowana w świecie „czarna” odmiana tulipana o piłkowanych brzegach płatków (z grupy Crispa) o nazwie ‘Fringed Black’, która charakteryzuje się dorodnymi kwiatami o niespotykanej dotychczas barwie, w tej grupie tulipanów wyhodowanej przez Roman Szymańskiego z poznańskich Krzesin. Hodowca ten zaprezentuje również drugą bardzo wysoko cenioną odmianę czarną ‘New Beet’. Gospodarstwo Ogrodnicze Grażyny i Bogdana Królik z Chrzypska Wielkiego zaprezentuje najnowszą odmianę holenderską Prins Willem Alexander – poświęconą Księciu Holenderskiemu z dynastii Oranje-Nassau. Jest on najstarszym synem królowej Beatrycze, następcą tronu. Natomiast Ogrodnictwo Barbary i Michała Szymanowskich z Gołusek zaprezentują Azerbejdżan, która został ochrzczona w kwietniu br. w Gnieźnie.

 O wypowiedź o tulipanach poprosiliśmy jedną z największych specjalistek z dziedziny roślin cebulowych, dr Joanny Krause, członkini SITO.

 „Obecnie na świecie znanych jest 15 tysięcy odmian tulipanów. Ogromna różnorodność odmian sprawiła, że  konieczne stało się wprowadzenie podziału na grupy, oparte przede wszystkim na budowie morfologicznej roślin. Obecnie obowiązująca klasyfikacja obejmuje 15 grup, z których 11 stanowią tulipany zwane ogrodowymi, a 4 pozostałe to tulipany botaniczne, a więc wywodzące się wprost od dziko rosnących gatunków.

 Wśród tulipanów ogrodowych ogromnym zainteresowaniem cieszą się odmiany z grupy Crispa, o piłkowanych brzegach płatków, jak u ‘Arma’ – czerwonej, czy ‘Hamilton’ o kwiatach żółtych. Drugą nową grupę stanowią tulipany o zazielenionych płatkach, Virdiflora.                                                         
 
 Do najpiękniejszych należą  biało – zielona ‘Spring Green’ i zielono – czerwona ‘Artist’. Ostatnio poszukiwane są odmiany o biało obrzeżonych liściach. Tę nową, niezwykle atrakcyjną cechę mają nieliczne tulipany, np.’Charmeur’, ‘New Design’ czy ‘Praestens Unicum’.
Za cebulowe nowości o dwubarwnych liściach kolekcjonerzy z USA i Japonii płacą hodowcom holenderskim bardzo wysokie ceny, podobnie jak za odmiany zwane bukietowymi, tj. o kilku kwiatach osadzonych na jednej łodydze. W Polsce, podobnie jak w Holandii, coraz chętniej uprawia się odmiany o pełnych kwiatach, jak żółta, wczesna ‘Monte Carlo’ czy późna, różowa ‘Angelique’, które po ścięciu stoją w wazonie o kilka dni dłużej niż tulipany pojedyncze.

Do sadzenia w ogrodzie skalnym najlepiej nadają się botaniczne tulipany miniaturowe, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają swoich ogrodowych krewniaków.
Najniższe, jak tulipany Tulipa tarda czy Tulipa urumiensis osiągają wysokość zaledwie 10 cm, mają wąskie liście i małe, ale liczne kwiaty”.


Kwiaty na XVII Wystawę Tulipanów dostarczyli Producenci:

Grażyna i Bogdan Królik
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Rolna 13
64-412 Chrzypsko Wielkie

Kazimierz Nowacki
Gospodarstwo Ogrodnicze

Ociąż 66
63-462 Ociąż

Jerzy Nowaczyk
Ogrodnictwo

ul. Dąbrowskiego 43a/19
63-000 Środa Wielkopolska

Juliusz Simiński
Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Toruńska 21
87-103 Mała Nieszawka

Barbara  i Michał Szymanowscy
Ogrodnictwo

Gołuski, ul. Ogrodowa 1
62-069 Palędzie

Renata i Roman Szymańscy
Gospodarstwo

ul. Pokrzywno 39c
61-315 Poznań

 

 
Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoją świeżość.


Serdecznie zapraszamy!

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.